Okul Aydınlatma - Marmara Fuar

Okul Aydınlatma

Neredeyse 4 yaşını tamamlamakta olan ikiz kızlarımın 3,5 yaşında oyun grubuna başlaması ile birlikte, 20 yıldan uzun bir süredir uzak olduğum eğitim dönemlerini hatırlattı.

Okul araştırmasında ilk olarak sistem ve eğitimi inceledik. Eşim uzun bir süre arkadaşlara eşe-dosta danışarak, internette uzun vakitler geçirerek okulları inceledi. Sıralamada en önemli madde evimize yakınlık, ikincisi eğitim sistemi, üçüncüsü kişiler ve öğretmenler ve dördüncüsü de okulun fiziki şartlarıydı. İlk ikisini uzaktan inceleyerek elemelerimizi yaptık. En son kalan okulları ziyaret ettik, eğitimcileri ve idarecileri tanıdık. Okulları incelerken, kullandıkları ürünlere baktık. Karşılaştırdığımız son okullar arasında en son kıyaslama kriterlerimiz eşimin “burası çok karanlık, insanın içi sıkılıyor” “burası aydınlık ve ferah” yorumları ile benim güvenlik ile ilgili gözlemlerim oldu.

Bizim kararımızı önemli ölçüde eğitim sistemi belirledi. Eleye eleye birkaç taneye indirdiğimiz okullar arasındaki karar kriterlerimiz AYDINLATMA ve GÜVENLİK oldu.

Led&Lighting Fuarı’nı düzenlemeye başladığımız 2007 yılından itibaren nereye gidersem gideyim aydınlatmaları incelemeye başladım. Led Konferansı ile birlikte daha geniş bir bakış açısı kazandım. Led yarışmasındaki projeler ile birlikte Led ile ilgili acaip kurgular kurmaya başladım. Led&Lighting dergisi ile birlikte Led ve Aydınlatma ile ilgili olarak ortalama üzeri bilgiye ve görüşe sahip oldum.

Her geçen gün daha fazlasını öğrenmek için araştırma yaptığım ve ziyaretlerimde yaptığımız sohbetlerimizde edindiğim bilgilerin toplamında LED Aydınlatmanın sağlığa faydası üzerine parçalar mevcut. LED Aydınlatma ürünlerinin tüm diğer aydınlatmalara nazaran ortama daha az zararlı olduğunu da araştırmalar ve sohbetler esnasında öğrendim.

Led Aydınlatma ürünlerinin, ışığın homojen dağılımı, gün ışığına yakın tonlarda oluşu, daha az enerji kullanması, ampul patlamasından oluşabilecek kazalar…. vb özellikleri sanırım bugün Led ile ilgili bilgisi olan herkesin bildiği konular.

Hepimizin hayatındaki en değerli varlıklar çocuklarımız….

Ortalama bir insanın hayatındaki en değerli varlık çocuğu…..

Çocuklarımızın ev dışından en fazla zamanlarını geçirdikleri yerler de okullar…..

Peki, ebeveynler olarak okulları birçok özelliğini incelerken Aydınlatma sistemini inceliyor muyuz?

Eminim aydınlatmanın insanın öğrenmesine sağladığı artı ve eksiler, ışık tonunun öğrenme sürecindeki etkileri konularında bilgi sahibi olunsaydı, her ebeveyn okul incelemesinde AYDINLATMAları dikkatle incelerdi.

Ben şahsen, çocuklarımın okullarını incelerken bunu ön planda tutmayı düşünüyorum. LED aydınlatma kullanılması yönünde tavsiyede bulunmayı, hatta tavsiyeyi de geçip led aydınlatma farkının görülmesi için pilot bir uygulama yapıp okul yönetiminin görmesini sağlamayı planlıyorum…

Çocuklarımızın daha aydınlık geleceği için…. Daha aydınlık eğitim kurumlarına…

Feridun Bayram
Genel Müdür
Marmara Tanıtım Fuarcılık

Check Also

Fuar Güvenliği

Ortağı ve yöneticisi olduğum Marmara Fuarcılık ve etkinliklerini takip eden herkesin bildiği gibi, kurulduğumuz günden …